GECT Administration

Principal

Dr. Sheeba V S

Phone number: 0487-2334590 (Off)

Mobile: 9400006411

Administration Wing

Administrative assistant is the head of Office, Drawing and disbursing Officer of Non-Gazetted Officers with specific delegation of powers as per G.O (MS) No.157/83/H.Edn, dated 25-7-1983. The Office is divided into sections under the control of different Superintendents.

Charges  of Sections wef. 07/11/2018.

Sl. No

Name of Officer

Designation

Section

Works related to

1

Beena Chellappan

Administrative Assistant

 

Supervision of Establishment, Academic sections, Approval of Bills and Cash Book etc.

2

Shine V M

Accounts Officer

 

Supervision of Accounts, Purchase sections and cash sections

3

Valsan V R

Senior Superintendent

 

Supervision of A1, A2, A3, A4,A5 and B1 Sections, Cash section and Cash Book

4

Sabeena N

Head Accountant

 

Cash & Keeping of Related Register’s, TR5

5

Rajeev C Jacob

 Sr. Clerk

A1

Collection fee,  etc

DD Transfer credit

6

Deepa  K K

Stati,Assi

A2

Planning,Budgetting,Allotment, HBA,Reconcilling-unreconcilled expenditure

7

Julie Varghese

clerk

A3

Pay bill, GPF bills, pay certificate etc of all NGO’s

8

 Renjith V K

Clerk

A4

Contigent bills, All bills of PT Employees, TA Bill, College Bus ticket

9

Midhun N

Clerk

A5

All Gazetted Staff pay bill GPF etc

10

Sheeja D S

Sr. Clerk

B1

 Audit, Medical Reimbursement, FBS, MODROBS ,FIST ,FSDTC ,  RTI

Academic

11

Sajith P

Jr. Supdt

 

Supervision of  C1, C2, C3, C4 and C5 Sections

12

Parvathy Sasi

Clerk

C1

Examination, Condonation

13

Prasanna P

Clerk

C2

SC,ST,OEC, KPCR Educational Concessions, Scholorships-NMS, DMS, UMS, NLS, Fishermen and Physically Handicapped students scholarships,

14

Tasneem Nadirsha

Clerk

C3

Accademic – B.Tech admissions, TC, Visiting Faculty Scheme, Industrial training, NBA etc

15

Prabitha K K

Clerk HG

C4

MCM Scholarship, Railway Concession, Other State Scholorships and Compiling Works  –

16

Sindhu T B

Clerk

C5

Accademic- M.Tech, MCA, Phd, GATE Scholarship, CERD

17

Dileepkumar P A

Clerk

KTU

KTU related  works & valuation duty

 

 

 

Establishment

18

Nimesh Paul

Sr. Clerk

E1

All Establishment matters of Technical Teachers  Ga zetted under AICTE and State Scales, UIP, TEQUIP Training, GPF of All Technical Teachers

 

18

Agitha N G

Sr. Clerk

E2

All establishment matters of NGO’s o TTechnical, SLI, GIS etc of all employees, GPF of all Technical Sstaff .,Election related

 

19

Remya P K

Clerk

E3

All establishment matters of Ministerial staff, Class-IV, PTS, Bus staff, Collegiate Education Teachers, Library staff, GPF, SLI &GIS of all Ministerial employees & Collegiate Education Teachers,

20

Sarath Narayanan

Clerk

B2

 Despatch, Stamp and Stamp account

21

Soumya Sunny

CA

 

 

22

Viji Antony

Typist

 

Distribution & Numbering of Thapals,Forms & Stationary

 

Purchase

23

Jayadeer P

Jr.Supdt

 

Supervision of D1, D2, D3, D4, B2 sections  and B1(Bus matters )

24

Hema K A

Typist

D1

Purchase – Mechanical, Electrical Departments, QIP of All department

25

Dhanya V S

Clerk

D2

Purchase – Civil, Electronics, Chemical Departments –  College BUS 

26

Drisya C U

Sr.Clerk

D3

Purchase – Computer, Architecture, Physical Education Departments, PWD works, Canteen, Auction-     Quaters

27

Chandrika K A

Sr.Clerk

D4

Petty Purchase,  Purchase-Maths, Physics, Chemistry Depts, Library, Furniture, Hostel- All departments  Computer purchase

 

 

 

General Store

28

Manoharan P V

TSK

 

General Store

29

Sunilkumar  A G

NTA

 

 

Audited Report